Konfiguracja wtyczki ShoutCast DSP PDF Drukuj Email
Artykuły - ShoutCAST
czwartek, 26 sierpnia 2010 11:00

Wtyczka ShoutCast DSP jest najpopularniejszym źródłem dźwięku emitowanego do serwera ShoutCast. Jest rozprowadzana za darmo, przez firmę NullSoft. Najczęściej współpracuje z odtwarzaczem Winamp, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ją np. w Virtual DJ, bądź też innym programie.

Na potrzeby tego artykułu skorzystamy z duetu Winamp + ShoutCast DSP. Instalator wtyczki znajdziesz w naszym dziale Download, link: http://www.4stream.pl/forum/index.php?action=downloads;sa=downfile&id=19. Dostępne jest również spolszczenie, dzięki któremy użytkownicy nie znający języka angielskiego również mogą wkroczyć w świat stacji radiowych. Możesz je pobrać tutaj.

Przygotowanie Winampa

Na początek musimy włączyć wtyczkę DSP. Najprościej zrobić to wybierając na klawiaturze kombinację klawiszy CTRL + P, dzięki temu ukaże nam się okienko ustawień:

dsp

Z bocznego menu wybieramy pozycję Plug-ins a następnie DSP/Effect - tak, jak na obrazku - dwukrotnie klikamy na pozycję Nullsoft ShoutCast Source DSP, po tym zabiegu powinno wyskoczyć okienko wtyczki DSP, które prezentuje się tak, jak na obrazki poniżej.

Nullsoft ShoutCast DSP - Konfiguracja

Okienko ustawień Winampa można już zamknąć. Nie będzie nam ono więcej potrzebne.

Konfiguracja połączenia

Zanim zaczniemy nadawać nasze radio musimy skonfigurować wtyczkę DSP tak, aby wysyłała sygnał do naszego serwera ShoutCast. Do tego procesu będziesz potrzebować dane, które otrzymałeś od dostawcy serwera. Będą to:

 • Adres serwera - w przypadku darmowych serwerów 4stream.pl pole to przyjmuje wartość sc.4stream.pl
 • Port serwera
 • Identyfikator użytkownika (w przypadku ShoutCast 2)
 • Hasło do nadawania

Dane te wpisuje się do okienka wtyczki DSP na zakładce Output > Connection, tak jak pokazano na powyższym obrazku. Jeżeli Twój serwer nie jest zgodny z technologią ShoutCast 2, musisz obowiązkowo zaznaczyć pole Tryb SHOUTcast v1 (dla starszych serwerów). Jeżeli korzystasz z serwerów 4stream.pl - to pole musi być zaznaczone.

 • Ponadto przycisk Auto połączenie pozwala na automatyczne wznowienie połączenia z serwerem w wypadku, gdy zostaniemy od niego odłączeni (na przykład ktoś wykopie prezentera, utracimy połączenie z internetem, itp.)
 • Czas oczekiwania XX sekund - tu wpisujemy liczbę sekund, po których nastąpi automatyczne wznowienie połączenia.

Meta tagi - informacje dla słuchacza

Zakładka Output > Yellow Pages pozwala na dostosowanie parametrów Twojej audycji. Dzięki nim słuchacz może poznać nazwę stacji, audycji czy też tytuł piosenki, które jest aktualnie odtwarzana. Zakładka ta przedstawiona została na obrazku poniżej.

Nullsoft ShoutCast DSP - Ustawienia kodeku

W tej części uzupełnimy dane widoczne publicznie, przesyłane do katalogu stacji ShoutCasta.

 • Opis strumienia to nic innego jak nazwa audycji.
 • Adres strony - jest to adres URL strony Twojego radia.
 • Rodzaj muzyki - jeden z wielu gatunków, który słuchacze mogą usłyszeć podczas Twojej audycji.
 • AIM - Numer komunikatora AIM
 • ICQ - Numer komunikatora ICQ
 • IRC - Kanał IRC

Dane utworów są przekazywane do słuchacza w postaci meta tagów. Jeżeli zaznaczyć opcję Pobieraj z Winampa, słuchacze będą widzieć aktualnie odgrywane tytuły utworów. Możesz również sam kontrolować te informacje odznaczając te opcje.

Ustawienia jakości

Zakładka Output > Encoder pozwala na ustalenie jakości z jaką będzie przekazywany strumień do serwera. Im wyższa jakość, tym lepszy dźwięk, ale większe zużycie łącza. Poniższy obrazek przedstawia optymalne ustawienia jakości.

Dokładne informacje na temat jakości dostępne są w artykule: Działalność nadawcza, a łącze internetowe.

Nullsoft Shoutcast DSP - Encoder

Źródło dźwięku

Wtyczka ShoutCast Source DSP pozwala na nadawanie muzyki nie tylko prosto z Winampa, ale również z wybranego urządzenia dźwiękowego. Jeżeli interesuje Cię tylko muzyka z odtwarzacza wybierz z listy rozwijanej Urządzenie wejściowe opcję Winamp.

Jeśli chcesz skorzystać z urządzenia dźwiękowego, na przykład:

 • Line - in
 • Mikrofonu
 • Sound Mixer - czyli wszystko co "słychać" w systemie

wybierz opcję Soudcard Input (tak jak na obrazku niżej). Dostępność tych urządzeń zależy od Twojej konfiguracji sprzętowej, ich listę znajdziesz klikając na pole Wybierz transmitowane urządzenie.

Nullsoft Shoutcast Source DSP - Konfiguracja wejścia

Powyższy obrazek przedstawia ustawienia dźwięku naszego komputera.

 • Input Device - odpowiada za 'wejście' dźwięku. Opcja Winamp przekazuje dźwięk prosto z Winampa, opcja Soundcard Input przekazuje dźwięk z wybranego urządzenia, z karty dźwiękowej wczepionej do komputera.
 • Input Settings - częstotliwość oraz liczba kanałów dźwięku.
 • Mic Input - źródło podłączenia mikrofonu. Microphone - czerwony port mikrofonowy na karcie dźwiękowej, Line Input - wejście liniowe (zwykle niebieskie)
 • Poziomy Music Level, BG Music Level i Mic Level odpowiadają za głośność dźwięku w zależności od sytuacji. (Mikrofon włączony / wyłączony)
 • Fade Time - czas ściszania muzyki podczas załączenia mikrofonu
 • Push to Talk - naciskamy na ten przycisk i trzymamy, aby mówić. Uaktywnia on mikrofon. Po odpuszczeniu mikrofon zostaje wyciszony.
 • Lock - blokuje przycisk Push to Talk, tak aby nie było potrzeby go trzymać.

Aby rozpocząć nadawanie wystarczy wcisnąć przycisk Połącz. Ot cała filozofia. Jeżeli masz jeszcze jakiś problem z konfiguracją wtyczki - śmiało zapytaj na naszym forum: http://www.4stream.pl/forum/

 

Komentarze 

 
0 #13 HOGWART 03.07.2017 19:19
Jak ja jako prezenter mam połączyć się do serwera chodzi o ich serwer czy ta strode VDS8 co mam ?
Cytuj
 
 
-2 #12 Zakręcony 12.03.2016 20:03
:lol: Hej , jesli chcecie miec jena stałą cene i nielimitowana ilośc slotow oraz taka jakośc nadawania jaka Wam psuje to bardzo proste.
wystarczy miec serwer VPS i zainstalowac na min profesjonalne oprogramowanie shoutcastu
CentovaCast - http://www.centova.com
korzystam z tego ok 2 lata wszystko działa super
*** zmieniłem nr gg jak by co to moj nowy nr : 48963382
Cytuj
 
 
+1 #11 arek 11.03.2016 00:10
witam czy wasz serwer radiowy obsluguje vbr mp3 proszee odp. na numer gg 52018613 o szybki kontakt dziekuje
Cytuj
 
 
0 #10 Zakrecony 05.02.2015 23:52
:roll: Witam kochani - postanowiłem nieco sprostować mojego posta !!! najbardziej tak jak wspomniałem polecam sama brodcastera - ale tez w ustawieniach wtyczki do winampa chętnie pomogę - o czym pisałem wcześniej.
*** UWAGA *** by zaoszczędzić czas mój i Wasz bardzo proszę przed napisaniem do mnie sprawdzić czy wtyczka jest kompatybilna do wersji winampa zainstalowanego na kompie - oraz niezbędny jest do pomocy program Team Viewer - tak wiem co nieco - ale z kilku napisanych zdań nie jestem w stanie stwierdzić co jest źle !
*** Moje GG: 39181495 ****
Cytuj
 
 
0 #9 Zakrecony 07.01.2015 22:49
:lol:
Hej ja osobiscie polecam program sambrodcaster
jest to program do tego przeznaczony łatwy w obsłudze itp - a napewno o milion razy przyjemniejszy niz ta wtyczka do winampa
jak cos to piszcze na gg:39181495
z przyjemnoscia pomoge , mam włąsne radio kilka lat,
Cytuj
 
 
+2 #8 Tomek 07.06.2014 14:48
Ja mam problem kto pomoze>?>
Cytuj
 
 
0 #7 Mati 17.02.2014 17:07
Witajcie
cały czas gram na AIMP3 i jest super :lol:
Cytuj
 
 
0 #6 Staszek 13.10.2013 11:15
Dzięki za wyjaśnienia!!!! działa
Cytuj
 
 
+1 #5 Bizon 08.10.2013 15:12
Witam. Mam takie pytanko bo mam lapka i u mnie nie ma Soundard Input mam tylko ze z Winampa i jakies No available capture devices...

Co mam zrobi??
Cytuj
 
 
0 #4 luksor 17.08.2013 12:07
ja używam aimp3, działa ok
Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod
Odśwież