Forum o radiach internetowych > Pytania prawne

Oplaty za utwory

(1/3) > >>

Karmen:
Witam
Mam pare pytan odnosnie puszczanych utworow w radiu.
(1) czy utwór który nie jest na cc na pewno jest na zaiks?
(2) czy jesli puszczam utwory tylko na cc lub takie, ktorym już prawa autorskie wygasly, mogę pobierać dochody z reklam na stronie radia lub w radiu?
Pozdrawiam

uwoa:
Podpinam się pod pytanie gdyż mam identyczny problem.

Karol:
Wszystkie utwory w Polsce są chronione domyślnie przez prawo. To znaczy, że jeżeli Pan Franek idąc ulicą sobie śpiewa coś, co właśnie wymyślił czekając na autobus - jest to jego piosenka i należą mu się z tego tytułu pieniądze jeżeli ktoś inny idąc obok również zacznie to śpiewać.

Krócej: każdy utwór jest chroniony przez prawo. ZAiKS i inni przechowują raporty przez 5 lat. Jeżeli Pan Franek się do nich zgłosi w tym czasie, dostanie należne pieniądze z ostatnich 5 lat. Nawet jeżeli wcześniej nie rejestrował się w ZAiKSie.

Jeżeli więc nie ma pewności, czy to jest na pewno utwór wydany na licencji Creative Commons, to warto wstrzymać się z jego odtworzeniem, ponieważ może to nam przynieść problemy. Utwory wydane na licencji CC w większości posiadają stosowne oznaczenie w tagach ID.

Warto też wiedzieć w razie kontroli, z jakiego miejsca zostały pobrane, aby łatwo udowodnić fakt, że są one zgodne z taką licencją.

Jeśli chodzi o zarabianie na utworach CC, to określa to typ licencji - takie pliki najczęściej są oznaczone zdaniem: Darmowe na wykorzystanie komercyjne - Free for commercial use.

Autor powinien to określić podczas publikowania utworu. Jeżeli utwór jest oznaczony takim obrazkiem, to masz 100% pewności, że NIE MOŻNA go wykorzystać do zarabiania:

Karmen:
Dobrze, ale jeśli ja puszczam go w radiu, a zarabiam za reklamy, to to też jest zarabianie na tym utworze? I druga sprawa. Np. utwór Chopina mogę sobie puszczać bez żadnych konsekwencji?

Karol:
Tylko w teorii, bo o ile Chopin już z ZAiKSu nie może otrzymać pieniędzy, to wciąż one się należą Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej (lub jakieś innej, której masz płytę), która ten utwór odgrywa - oni podlegają już pod ZPAV (Związek Producentów Audio Video).

Ponadto do pieniędzy ma również prawo wydawca tej płyty. Z utworów Chopina możesz w pełni korzystać, jeżeli sam je wykonujesz.

Jeśli chodzi o sprawę zysków. Niby strona i radio to dwie osobne płaszczyzny, niekiedy nawet inne serwery. Ale z drugiej strony są ze sobą mocno połączone. Jest to to samo przedsięwzięcie. Tutaj sporo zależy od interpretacji przepisów i urzędniczego widzimisię.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej