29 Lipiec 2021, 10:08:08

Autor Wątek: Legalne radio za darmo? To możliwe!  (Przeczytany 3310 razy)

bielanycs

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
Legalne radio za darmo? To możliwe!
« dnia: 03 Marzec 2012, 10:28:50 »
Większość z Was głowi się w jaki sposób połączyć ze sobą te dwie różne strony czyli legalność radia oraz małe lub zerowe koszty jego prowadzenia.
Okazuje się, że jest na to sposób...

Licencja Creative Commons zezwala na nieodpłatne rozpowszechnianie muzyki w internecie. Nie działa to jednak tak prosto jak się wydaje. Nie możemy pobrać sobie byle jakich piosenek z wyszukiwarki mp3, napisać na stronie internetowej radia, że korzystamy z licencji Creative Commons i jesteśmy legalni. Piosenki które na co dzień słyszymy w takich molochach jak radio Eska, RmfFM czy Viva to komercja. Są one objęte zupełnie innymi licencjami i nie możemy ich rozpowszechniać bez uiszczania opłat.

Aby w pełni legalnie i za darmo rozpowszechniać utwory, musimy upewnić się, że dany utwór jest objęty licencją Creative Commons.
W jaki sposób to sprawdzić? Skąd brać piosenki które są objęte tą licencją?
Z pomocą przychodzi serwis Jamendo.com jest to strona na której w chwili obecnej znajduje się 350 tysięcy utworów muzycznych objętych omawianą właśnie licencją. Na stronie znajdziemy pojedyncze pliki mp3, poprzez całe płyty i albumy pochodzące od wykonawców z całego świata w tym również z Polski. Muzyka podzielona jest na wiele gatunków muzycznych. Możemy wyszukiwać muzykę po gatunku, wykonawcy lub na przykład kraju.

Wszystkie utwory na jamendo są dostępne na licencjach Creative Commons. Dzięki nim możesz za darmo ściągać piosenki, a artyści promują swoją muzykę, jednocześnie chroniąc swoje prawa autorskie. Creative Commons to niedochodowa organizacja oferująca alternatywy wobec pełnego zastrzeżenia praw autorskich

Podkreślam, że wykonawcy którzy umieszczają muzykę na Jamendo i zezwalają na jej rozpowszechnianie, czasami podają warunki które powinniśmy spełniać. Koło utworów znajdują się też różnorakie znaczki informujące o zasadach rozpowszechniania konkretnego utworu. Oto przykładowe:
Na Jamendo nie znajdziecie Lady Gagi, Katy Perry, Andrzeja Piasecznego czy innych "sławnych" wykonawców lecz dla radia gustującego np w muzyce rock, electro czy chillout utworów jest całe mnóstwo i jeszcze więcej.

Więcej dokładnych informacji znajdziecie na www.Jamendo.com