29 Kwiecień 2024, 04:18:38

Autor Wątek: Sprzęt dla DJ, co na początek?  (Przeczytany 4617 razy)

Marek

  • Gość
Sprzęt dla DJ, co na początek?
« dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Witam.

Wiele początkujących DJ'ów Radiowych zadaje sobie to samo pytanie "Jaki sprzęt wybrać?"

Zatem jaki sprzęt byście doradzili początkującemu DJ'owi Radiowemu?

EdiEr

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Na sam początek? Sensowna karta dźwiękowa, dobry mikrofon i legalny program.
A jak już się wdrożysz, nauczysz się "gadać", złapiesz kontakt ze słuchaczami, poczujesz bakcyla i stwierdzisz, że to naprawdę "TO", wtedy myśl nad jakimś sprzętem...

Nie ma bowiem nic gorszego, niż kiepski dj z mikrofonem z biedronki "pierdzącym" przy każdym "b" czy "p". który nie potrafi nic więcej powiedzieć poza "jazda" albo "a teraz zagramy", ale z superhiperwypasionym sprzętem na stole, który przecież tak pięknie się prezentuje na zdjęciach na fb :)

Karol

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Jakich Dj. ? Nie znam slowa Dj

Dj - Osoba która robi własne składanki gra w klubach. Granie w radiu to nie jest djowanie. Jesteś prezenterem i prezentujesz muzyke która lubisz więc jeżeli chcesz być profesjonalny ( A napewno chcesz ) zapomnij o Dj Przed twoją ksywą nickiem. :)

Wracając do tematu. Ja ci Proponuje kupić mikrofon ja np gram z TRACERA TRS - MC V3. Bardzo dobry mikrofon :) mam go od 3lat i działa do teraz :) Co do programu, POlecił bym SHOUTcast,a ale znając zycie masz Windows 7 Czyli klapa. A więc do Przejść jezeli chodzi o muzyke club Vdj a jezeli o inny gatunek to SAM :)

Pozdrawiam ^^

EdiEr

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Nie no, przesadzasz. Dj może i w radiu grać! Przytoczę za wikipedią:
Cytat:Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo, w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella.

I to wszystko możemy mieć w radiu, nawet internetowym: jest dobieranie i odtwarzanie muzyki, może być miksowanie itp. i jest także publiczność, tyle że zgromadzona przed własnymi komputerami...

Tak, czy siak żeby być czy DJ-em, czy też prezenterem, trzeba jak to mówią "poczuć bluesa". Strasznie mnie denerwuje, jak w wielu radiach największy nacisk kładą na "płynne przejścia" - a przecież to jest najmniej ważne! Prezenter może nawet między utworami robić 3 sek przerwy i nic się nie stanie! Najważniejszy jest kontakt z "publicznością", odpowiedni dobór muzyki, wyczuwanie nastroju słuchaczy, dobra gadka (nie bezsensowne "no to jadymy" co pół minuty) - to są najważniejsze cechy dobrego prezentera / dj-a. Dopiero później ważne są przejścia, miksy itp!

A wracając do sprzętu i oprogramowania to rzeczywiście linia shura jest zdecydowanie godna polecenia. Co do oprogramowania - VDJ jest dobry jeśli faktycznie ktoś chce miksować live i robić przejścia, dodawać bajery i takie tam. Natomiast SAM Broadcaster to typowy program dla klasycznego prezentera - pozwala robić playlisty, łatwo wszystko ogarnąć, jest intuicyjny. Ale zapomnieć można o jakimkolwiek miksowaniu, czy nawet profesjonalnych przejściach...

Notka by Karol
----------------------------------------------------
Dobra Teraz mnie oczerniłeś, nie tak miało być Jezyk3

Marek

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Dzięki za wskazówki;)

Używam obydwu programów, VDJ do miksowania,a Sama do słuchania muzyki.

A co sądzicie o programie RadioBoss? używałem go i jestem z niego jak najbardziej zadowolony:) Niestety było on w wersji trial i okres testowy minął:(

Mam jedno pytanie, czy ktoś z was mógłby mi pomóc i zrobić mi 2 logo w zamian mogę umieścić na mej stronie banner osoby, która pomoże mi i zrobi mi loga 2, istnieje też reklama na facebooku! Myśle, że się jakoś dogadamy;)

EdiEr

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Marek w zasadzie program z którego się nadaje nie jest aż tak istotny! Znam kilku świetnych prezenterów, którzy nadają za pomocą wtyczki shoutcast i Winampa w okrojonej wersji i grają takie audycje, że biją rekordy słuchalności w swoich stacjach! A znam i takich, którzy mają najlepsze oprogramowanie, dobrą konsolę, cd-playery, świetny mikser, dwa monitory - słowem półprofesjonalne studio w domu, a słuchać się ich po prostu nie da! Najważniejsza jest po prostu charyzma i wyczucie muzyczne.
A graj z tego, z czego jest Ci lepiej, łatwiej, wygodniej. Graj z programu, który spełnia Twoje wymagania. Wszystko zależy od tego, co chcesz na antenie robić.
Program RadioBoss miałem okazję testować - osobiście nie przypadł mi do gustu, ale to dobry program jeśli ktoś potrzebuje takich właśnie funkcji, jakie on oferuje :)
Najlepiej pokombinuj, potestuj, próbuj różnych programów, znajdź ten, który będzie Ci odpowiadał. Ale na sam początek sam odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz robić na antenie? Miksować, czy puszczać playlisty...

Karol Twoja notka w moim poprzednim poście to taki żarcik, czy napisałem coś niestosownego?

Notka by Karol
----------------------------------------------------
Zart ^^ Jezyk3

Tamo11

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Ja na dniach zamawiam Numark M101.

Marek

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Na Antenie bym i puszczał muzykę tzw. playlisty i mixował muzykę np w piątkowe wieczory;)

Doszedłem do wniosku, żę lepiej będzie jak zakupie dwa programy, a nawet trzy:
- do grania muzyki

- do mixowania

- do jako autopilota

A co sądzicie czy serwer dedykowany wybrać czy zwykły serwer np. 4stream.pl?

I co z domeną czy też serwer dedykowany byłby dobrym rozwiązaniem?

EdiEr

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Cytat:serwer dedykowany wybrać czy zwykły serwer np. 4stream.pl

O ile nie planujesz świadczyć usług sprzedaży serwerów radiowych i autopilotów, albo nie stawiasz właśnie big wielkiego radia z dużym budżetem, wypasioną ekipą i kilkoma tysiącami słuchaczy, nie widzę żadnego powodu, dla którego miałbyś płacić kilkaset złotych miesięcznie za dedyka :)
Cytat:I co z domeną czy też serwer dedykowany byłby dobrym rozwiązaniem?

 Mylisz pojęcia! Serwer nie ma nic do domeny. Domenę rejestrujesz u wybranego providera.

I pamiętaj: sam wszystkiego naraz nie ogarniesz. Wyczuwam z Twoich postów, że jesteś początkującym radiowcem, dj-em / prezenterem / webmasterem i właścicielem radia. Mam wrażenie, że za dużo na raz próbujesz zrobić. Skup się na jednej rzeczy w jednym momencie. Jak ją opanujesz idź dalej. Bo prawdopodobnie wszystko skończy się tak, że Twoje radio padnie, Ty się zniechęcisz i tak się zakończy Twoja przygoda z e-radiami, miksowaniem muzyki i producentką...

Proponuję zacząć od "bycia prezenterem". Znajdź jakąś większą, lub mniejszą e-stację, zacznij na początek po prostu puszczać muzykę, dokonywać odpowiedniej selekcji, doboru, ucz się prowadzenia audycji. W wielu radiach znajdziesz przyjazne osoby które Ci pomogą, wprowadzą, pokierują.
Jak to opanujesz, zacznij myśleć o miksowaniu i tworzeniu muzyki.
A w międzyczasie myśl, czy naprawdę chcesz mieć własne radio. Czy starczy Ci sił i zapału do ciągłego zdobywania słuchaczy, dbania o prezenterów, borykania się z setkami problemów zarówno technicznych jak i koncepcyjnych. Czy chce Ci się walczyć o ciekawą ramówkę, mobilizować ludzi, zdobywać fundusze itp... Jeśli choć na część tych pytań odpowiedziałeś "nie" - daj sobie spokój, bo spotka Cię zawód i rozgoryczenie...
Pozdrawiam

DjPower

  • Gość
Re: Sprzęt dla DJ, co na początek?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Maj 2014, 21:17:34 »
Ja od siebie moge polecić Numar Mix Track Pro. Bardzo fajny Kontloler z czułymi na doty kołami Jog gdzie w bardzu wielu Kontlolerach tego brakuje. Suwaki są bardzo dobrze umieszczone dlatego nie psuja się bardzo często.