19 Kwiecień 2024, 00:58:32

Autor Wątek: działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?  (Przeczytany 8666 razy)

mavedon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 0
    • Jabber/AQQ
działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?
« dnia: 16 Sierpień 2014, 15:02:45 »
Drodzy forumowicze,

nazywam się Mateusz Choróbski. Pozwoliłem sobie do Was napisać w sprawie niecodziennej, mianowicie wraz z BWA Katowice organizuje jednodniowe działanie artystyczne, którego częścią będzie radio internetowe. Działanie to polega na biegu performera w mieście. Kluczowym elementem jest transmitowanie na żywo oddechu/dźwięków biegacza. Tutaj pojawia się moje pytanie, jakie radio najlepiej założyć by sprawnie poradziło sobie z live streamingiem. Z tego co już doczytałem warto wynająć serwer zewnętrzny. Trudno jest określić ilość słuchaczy, ale może ona wahać się od 100 do góra 1000.  Dodatkowym nurtującym mnie pytaniem jest jak przeprowadzić live streaming np za pomocą iphona, czy możecie polecić jakaś aplikację, która umożliwiłaby działanie przekazu na żywo?

Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki,
pozdrawiam serdecznie,
Mateusz

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Sierpień 2014, 13:40:42 »
Cześć,

czy chodzi o transmisję tylko jednego konkretnego biegacza? Jeśli tak, to w zupełności wystarczy Ci jeden serwer. Najprościej będzie, jeśli użyjesz serwera ShoutCast lub IceCast.

Jeśli chodzi o nadawanie z iPhone - jest aplikacja która nazywa się KoalaSAN. Ona umożliwia transmisję ShoutCast. Pozostaje jednak kwestia stabilnego połączenia z internetem w czasie ruchu. To może okazać się problematyczne.

mavedon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 0
    • Jabber/AQQ
Odp: działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Sierpień 2014, 13:44:36 »
Dzięki za odpowiedź.
Tak, chodzi o jednego biegacza.
Zdaje sobie sprawę, że wymogiem dobrej transmisji będzie omijanie miejsc ze słabym zasięgiem.
Czy istnieje możliwość by obniżyć jakość dźwięku tak by nie "zapchać" transmisji?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Sierpień 2014, 13:52:41 »
Wszystko zależy od kodera dźwięku jaki wybierzesz. AAC pozwala np. bardziej upakować dźwięk, przez co jakość jest lepsza przy nawet małych przepływnościach.

Nie wiem jakiej jakości oczekujesz od transmisji. W przypadku transmisji mowy do właściwego zrozumienia wystarcza przepływność dźwięku nawet 24 Kb/s, co daje 3 KB danych w ciągu sekundy. Czyli 240 KB na minutę, czyli zaledwie 1 MB transferu w przeciągu 5 minut.

Nie wiem jak to przekłada się na oddech, ale jeżeli wymagamy takiego minimum jak w przypadku muzyki, czyli bez skrajnych zakłóceń - potrzebujesz 64 Kb/s, czyli 8 KB na sekundę, czyli prawie 3 razy więcej.

mavedon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 0
    • Jabber/AQQ
Odp: działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Sierpień 2014, 13:57:25 »
Dzięki za odpowiedź,

Mogę już zacząć próby i testy
w razie pytań będę pisał.

mavedon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 0
    • Jabber/AQQ
Odp: działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Wrzesień 2014, 14:14:57 »
Jestem po próbach.
KoalaSAN działa, z tym, że pojawił się problem.
KoalaSAN przesyła dźwięk w formacie AAC co uniemożliwia przesył dźwięku do odtwarzarza np. flash na stronę www.
Rozwiązaniem jest ściągnięcie wtyczki przez potencjalnego słuchacza ale nie jest to rozwiązanie optymalne, niektórych może zniechęcić potrzeba ściągnięcia a mi zależy na jak najprostszym "odpaleniu" audycji na stronie www - wchodzisz i leci bez dodatkowych zabiegów.
Czy istnieje jakieś rozwiązanie? Np inna apka na iphona, która przesyłałaby mp3 zamiast AAC?
Może inny player? Ja swój wygenerowałem na serwerze shoutcast.

Biorę tez pod uwagę wykorzystanie androida, jesli iphone okaże się nieodpowiedni.

Proszę w wskazówki
z góry dziękuje,
pozdrowienia

mavedon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 0
    • Jabber/AQQ
Odp: działanie artystyczne / live streaming / jaki sprzęt?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Wrzesień 2014, 11:05:23 »
Dziękuje za odpowiedź,

mógłbyś napisać o jakie opóźnienie chodzi i czy to nie wpływa na dodatkowe przeciążenie transmisji?

Dzięki za propozycje udostępnienia, na czym by to polegało?