W młodości pewnie każdy z nas marzył o własnej telewizji, w miarę rozwoju techniki staje się to całkiem realnym marzeniem. Firma Nullsoft stworzyła technologię pozwalającą na przekaz strumienia obrazu wraz z dźwiękiem w globalnej sieci. Sprawa nie jest jakoś specjalnie skomplikowana, a o szczegółach doczytacie w artykułach działu Nullsoft Video.

  Czym jest NSV?

  NSV jest formatem video, który został zaprojektowany specjalnie do transmisji w sieci. Wspiera dowolne kodeki audio i video oraz może być wykorzystany na praktycznie każdej platformie systemowej. Aktualnie NSV domyślnie korzysta z dźwięku MP3 i video VP3. Dla zachowania lepszej jakości zaleca się korzystanie z koderów AAC+ i VP6.

  Uwaga! Format NSV i narzędzia do transmisji NSV są oznaczone jako beta, to znaczy, że mogą zawierać sporo błędów. Dlatego nie zaleca się stawiania usług na serwerach produkcyjnych, których przejęcie może skutkować dostępem do ważnych danych. W tych artykułach będzie również potrzebna podstawowa wiedza z zakresu systemu SHOUTcast, o którym możecie poczytać tutaj.

  Przypominamy również o zachowaniu praw autorskich, w przypadku transmisji obrazów video bez odpowiedniego zezwolenia jesteśmy narażeni na jeszcze większe kary, niż w przypadku utworów muzycznych.

  Czego potrzeba do uruchomienia NSV?

  Pisząc ten artykuł wspomagam się oficjalną dokumentacją, która do najnowszych nie należy, bowiem pochodzi z 2003 roku. Autorzy zalecają skorzystanie z wersji programów z tego okresu. Z tym, że przez ostatnie lata wyszło sporo ich aktualizacji. Po krótkim teście stwierdziłem, że z nowymi aplikacjami NSV również jest zgodne, więc te Wam proponuję.

  • NSVTools - narzędzie służące do przekazywania strumienia video do serwera
  • SHOUTcast DNAS Console - serwer usługi SHOUTcast, służący do rozpowszechnienia strumienia w sieci. Szczegóły konfiguracji usługi oraz zasady jej działania dostępne są tutaj.

  Please publish modules in offcanvas position.