Jak stworzyć własne radio internetowe?

    Jak stworzyć własne radio internetowe?

    Marzy Ci się kariera radiowca? W tym artykule dowiesz się jak szybko i łatwo wstąpić do świata internetowych stacji radiowych!

    Do uruchomienia własnego radia w internecie nie potrzeba wiele, wystarczy ściągnąć i zainstalować kilka programów. Cały proces jest tak prosty, że transmisję może zacząć praktycznie każdy! Przeczytaj jak to zrobić...

    Wypunktowaliśmy najważniejsze rzeczy, w które musi się zaopatrzyć przyszły radiowiec. Na początek powinieneś dowiedzieć się jak to jest, że to wszystko działa. Pomoże Ci w tym nasz artykuł o chwytliwej nazwie: Jak działa radio internetowe?

    Muzyka

    Bez muzyki nie ma radia. Nawet stacje, które skierowane są na rozmowy od czasu do czasu umilają czas swoim słuchaczom załączając utwory muzyczne. Rozpoczynając transmisję piosenek należy pamiętać jednak o tym, aby robić to legalnie, w myśl obowiązujących przepisów. Jeżeli odtwarzasz piosenki komercyjne, czyli takie które są sprzedawane - musisz opłacić prawa autorskie. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Radio internetowe, a licencja i prawa autorskie.

    Jeśli nie chcesz bawić się w sprawy papierkowe i wchodzić w konflikty z prawem możesz skorzystać z muzyki otwartej, niekomercyjnej. Takiej, której autorzy wręcz się ucieszą, że ktoś słucha ich piosenek. Listę stron, które oferują takie zasoby znajdziesz w naszej bibliotece - fonotece.

    Serwer

    Jak już zapewne się dowiedziałeś, sercem internetowego radia jest serwer. To on dostarcza Twój sygnał radiowy do słuchaczy. Bez niego nie da się zrobić nic! Dlatego musisz się w niego zaopatrzyć.

    Najprościej jest kupić serwer w jakieś firmie - najtaniej u nas - w 4stream.pl (załóż darmowy serwer ShoutCast). Jeżeli jednak preferujesz niezależność możesz sam postawić serwer w wybranej technologii. Możesz to zrobić na maszynie jakieś firmy lub na komputerze w domu, ale wtedy liczbę słuchaczy ogranicza Twoje domowe łącze. Szerzej opisaliśmy to w poradniku: Radio internetowe, a łącze internetowe.

    Jak to zrobić? Najpierw musisz zastanowić się, którą technologię chcesz wybrać.

    Technologia ShoutCast

    Strasznie dużo materiałów znajduje się w internecie na ten temat. Stosunkowo prosta technologia, która pozwala na postawienie gotowego serwera w kilka minut. Nie oferuje zbyt wygórowanych możliwości. O tym jak poradzić sobie z tym tworem przeczytasz w dziale Konfiguracja ShoutCast.

    Technologia IceCast

    Trochę mniej znana, ale oferująca ogromne możliwości. Zaawansowana i trochę trudna w konfiguracji. Ale z pomocą przychodzą artykuły z serii: Konfiguracja serwera IceCast.

    A gdy masz już serwer...

    Program do nadawania

    Aby nadawać we własnym radiu internetowym potrzebna jest jakaś aplikacja, która będzie transmitować sygnał do serwera. Najprościej jest skorzystać z Winampa i specjalnej wtyczki DSP - opisaliśmy to dokładnie w poradniku: Konfiguracja wtyczki ShoutCast DSP.

    Z czasem jednak warto zapoznać się z bardziej profesjonalnymi aplikacjami radiowymi. Pozwalają one na między innymi tworzenie playlist, odtwarzanie reklam, wtrącanie dżingli i wiele innych przydatnych rzeczy. Listę takich aplikacji wraz z ich opisami i miejscami do pobrania znajdziesz tutaj: Oprogramowanie nadawcze.

    Słuchacze

    Zapomnieliśmy o najważniejszym! Bez słuchaczy przecież nie ma żadnego radia, nawet internetowego! Bo z duchami to nie zabawa. Ale jak ich zdobyć? Sposobów jest masa, najprościej i najszybciej jest zareklamować się. Możesz to zrobić bezpłatnie na naszym forum radiowym w dziale Twoja e-stacja.

    Ponadto warto wiedzieć, że słuchaczami, jak każdym człowiekiem, da się łatwo manipulować. Poznaj podstawowe metody wpływu na swoich odbiorców i zachęć do tego, by słuchali Cię tak często jak tylko się da!

    Jak widzisz wcale nie jest tak trudno założyć własne radio internetowe. Jednak jest to drogie hobby. Jeżeli chcesz, aby Twoja stacja była profesjonalna to musisz wiedzieć, że czekają Cię wydatki. Najważniejsze opisaliśmy w artykule: Koszty wynikające z utrzymania radia internetowego.

    To wszystko! Pozostaje mi jedynie życzyć Ci wielu słuchaczy i powodzenia w świecie internetowych stacji radiowych!

    Please publish modules in offcanvas position.