28 Marzec 2024, 13:54:52

Autor Wątek: Program nadawczy Sam Broadcaster  (Przeczytany 8895 razy)

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Program nadawczy Sam Broadcaster
« dnia: 06 Luty 2012, 00:12:13 »
Witać, powitać...
Mam pewien problem... Mianowicie jestem radiowcem, używam programu nadawczego Sam Broadcaster..
Którego zainstalowałem poprzez Wine... Oczywiście wcześniej sprawdziłem na appdb czy program ruszy... cóż... Niby miał ruszyć.. Lecz ku mojemu zdziwieniu nie działa :( Wersja Programu Sam Broadcaster 4.9.0
o ten programik:
http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... &iId=24639
Jeżeli możecie to pomóżcie mi z tym programem :(
Tutaj mały screen:


Z góry wielkie dzięki za pomoc :)

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Luty 2012, 09:51:16 »
Witaj!

Darmowym odpowiednikiem SAMa na Linuksy jest Internet DJ Console (znajdziesz do w Centrum Oprogramowania), jednak jest to dużo uboższy program.

Sprawdź proszę, jaką masz wersję Wine. Przyda się też dystrybucja systemu i wersja.

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Luty 2012, 16:44:50 »
Wine: 1.3
Dystrybucja: Ubuntu, Wersja: 11.10

Hmm próbowałem w sumie tego IDJ...
Ale pojawił się pewien większy problem... Po pierwsze nie potrafię skonfigurować tego programu... Jakieś błędy sypie już na starcie coś o JACK...
A po drugie mam kartę dźwiękową  SB Audigy SE i teraz nagle w panelu kontrolnym znikło urządzenie nagrywające... Czyli Ubunciak nie widzi urządzeń wejściowych... A baz mikrofonu nie pogram :P  :'( :'( :'(

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Luty 2012, 17:06:02 »
W tej tabelce napisane jest, że SAM jest kompatybilny z Wine 1.3.31, zresztą test dotyczy dystrybucji Linux Mint. Spróbuj pogrzebać w logach, może tam znajdziesz coś ciekawego, ewentualnie wklej gdzieś i podeślij linka.

Logi z wine znajdziesz najprawdopodobniej tutaj: /var/log/wine

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Luty 2012, 21:39:02 »
Hmm niestety cos logów z winiacza nie mogę odnaleźć... :/
lokalizacja która podałeś nie istnieje... przekopałem pół systemu i nie ma tych logów... :(

Hmm a z tym brakiem mikrofonu w urządzeniach nagrywających coś da się zaradzić...?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Luty 2012, 21:50:20 »
Wklej całą treść błędu, która Ci się pokazuje.

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Luty 2012, 11:28:13 »
Dobra to teraz tak log z QJACK czy jak to tam się zwie...:
Tue Feb  7 11:20:26 2012: ERROR: ALSA: Cannot open PCM device alsa_pcm for playback. Falling back to capture-only mode
Tue Feb  7 11:20:26 2012: ERROR: Cannot initialize driver
Tue Feb  7 11:20:26 2012: ERROR: JackServer::Open() failed with -1
Tue Feb  7 11:20:26 2012: ERROR: Failed to open server
11:20:31.731 Could not connect to JACK server as client. - Overall operation failed. - Unable to connect to server. Please check the messages window for more info.
Cannot connect to server socket err = Nie ma takiego pliku ani katalogu
Cannot connect to server socket
jack server is not running or cannot be started

Screen z uruchamiania IDJ:



No i screen  ostatni... Brak mikrofonu... ?



Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Luty 2012, 11:43:13 »
Dobra, najpierw spróbuj wklepać do konsoli, to co proponuje program, czyli:
Cytuj
sudo jackd -d alsa -r 44100 -p 2048
i wtedy uruchom program i zobacz czy wystartuje.

Jeśli nie, to znaczy, że błąd leży w konfiguracji jackd. Daj znać, czy to pierwsze podziałało, jak nie to będziemy dalej się bawić. Ewentualnie może być jeszcze tak, że masz jakiś nieaktualny (może w ogóle) sterownik do karty dźwiękowej?
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2012, 11:44:54 wysłana przez karol »

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Luty 2012, 16:42:05 »
hmm no właśnie dziwi mnie fakt, że nigdzie nie mogę znaleźć sterowników pod SB Audigy SE na ubunciaka... Hmm ze swoich sterowników ubunciak korzysta.... I pewnie dla tego też nie widzi mikrofonu :( Hmm a aplet instalacji sterowników widzi tylko do karty graficznej

zaraz wklepe w konsole i zdam relację :)

To co mi wyskoczyło w terminalu:
Cytuj
jackdmp 1.9.7
Copyright 2001-2005 Paul Davis and others.
Copyright 2004-2011 Grame.
jackdmp comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
This is free software, and you are welcome to redistribute it
under certain conditions; see the file COPYING for details
no message buffer overruns
no message buffer overruns
JACK server starting in realtime mode with priority 10
control device hw:0
control device hw:0
audio_reservation_init
Acquire audio card Audio0
creating alsa driver ... hw:0|hw:0|2048|2|44100|0|0|nomon|swmeter|-|32bit
control device hw:0
the playback device "hw:0" is already in use. Please stop the application using it and run JACK again
Cannot initialize driver
JackServer::Open() failed with -1
Failed to open server
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2012, 16:48:54 wysłana przez Gambero »

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Luty 2012, 17:32:15 »
A spróbuj wklepać coś takiego:
Cytuj
/sbin/alsactl -- force restore 0

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Luty 2012, 16:23:57 »
zero reakcji na takowe polecenie... Hmmm chyba na winde znów będzie trzeba się przesiąść :(

thc_flow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
    • thc_flow's blog
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Luty 2012, 13:24:44 »
Na początek radziłbym zaktualizować Wine, zmiany z wersji na wersję są dość duże i możliwe, że sama aktualizacja pomoże.
Jeśli nie, odpal winecfg i sprawdź czy jest wybrany sterownik dźwięku ALSA.

Natomiast jeśli chcesz używać JACKa a nie ALSA, zerknij tutaj: http://trac.jackaudio.org/ , nie sądzę jednak aby do radia internetowego były potrzebne te sterowniki.

Słowem wytłumaczenia, jądro systemów GNU/Linux samo w sobie ma sterowniki do urządzeń, w tym wspomnianą alsę. JACK i OSS są alternatywnymi sterownikami, cechującymi się niższą latencją czy mniejszym zużyciem CPU, jednak nie działają z każdym sprzętem, co przy domyślnych raczej nie jest problemem.

Poleciłbym jeszcze próbę deinstalacji PulseAudio które jest instalowane jako domyślne w dystrybucji Ubuntu. Często powoduje więcej problemów niż przynosi korzyści.

Jeszcze jednym wyjściem jest zainstalowanie Windowsa w środowisku VirtualBox bądź podobnym, i używanie na nim tego typu programów. Dzięki temu nie musimy rezygnować z używania któregokolwiek systemu, gdyż możemy mieć uruchomione oba na raz, każdego w ramach aktualnych potrzeb. Takie wyjście jest też niekiedy niezbędne, choćby przy aktualizacjach firmware w telefonie, gdzie sterowniki do tego, jak i aplikacje są przeważnie tylko na windowsa, a wine nie potrafi używać takich sterowników, obsługuje jedynie aplikacje.

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Luty 2012, 18:17:59 »
ooo  thc_flow w końcu jakaś konkretna wypowiedź :)  Hmm tylko pytanko się zostało, czy mogę załóżmy zainstalować na virtual boxie windowsa 7 :)? jeżeli tak to wszystko się poniekąd wyjaśni... Ale do tej pory nie wiem czemu nie widzi ubunciak sprzętu nagrywającego... Jak podałem na screenie powyżej... odinstalowywałem nawet już pulse audio i inne duperele związane z tym.. ALSE też odinstalowałem JACK'A równiez i nadal nie widzi mikrofonu... A do skypa by się przydał jednak sprawny mikrofon ;)

thc_flow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
    • thc_flow's blog
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Luty 2012, 15:35:02 »
Na VirtualBoksie zainstalujesz dowolny system operacyjny. Alsy nie da się odinstalować, jak już wspomniałem jest wbudowana w kernel, można jej jedynie nie wkompilować przy tworzeniu własnego. Co do samego wejścia audio, niestety ale nie mam wystarczających informacji żeby ci pomóc, prawdopodobnie wystarczy zmienić ustawienia w alsamixer. Czasem można włączyć tryb przy którym wtyczka mikrofonu/wejścia stereo służy za dodatkowe kanały wyjścia, tak aby podpiąć zestaw audio 5.1.

Gambero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Program nadawczy Sam Broadcaster
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Luty 2012, 15:39:39 »
Powiadasz 5.1... No właśnie a to dziwne bo tak mi się stało jak przełączyłem w urządzeniach odtwarzających z dwóch głośników na 5.1 czyli hmm widocznie tym to jest spowodowane...