28 Marzec 2024, 14:47:21

Autor Wątek: Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)  (Przeczytany 7831 razy)

Kun

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)
« dnia: 28 Styczeń 2013, 18:31:24 »
Siemka mam kilka pytań ,nie będę owijał w bawełnę i od razu przejdę do przykładów :

1) Gram w radiu internetowym jako prezenter z nielegalnych utworów (remixy). Radio to nie posiada licencji. Nagle zaiks nakłada karę za jej brak. Kto za to odpowiada ? w 100 % założyciel radia ,czy ja jako prezenter także zostaję sądzony i mam problemy ?

2) Mam swoje radio bez licencji. Słuchaczy do 50 słabo rozreklamowane. Jaka jest szansa ,że zaiks to wykryje i rozpocznie sprawę ? a jeżeli tak się stanie i gdy nie mam 18 lat to jaką karą zostanę obarczony ?

3) Czy sama licencja zaiks wystarcza aby grać wszystkie kawałki w radiu ? słyszałem jeszcze o jakichś 2 innych czy to prawda ?


Wiem ,że temat oklepany xxx razy ,ale na te konkretne przypadki nie znalazłem odpowiedzi ...

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń 2013, 19:02:42 »
Ad.1.
Właściciel będzie odpowiadać za publiczne nadawanie bez stosownych uprawnień.

Jednak prezenter również jest poniekąd osobą za to odpowiedzialną, przecież to Ty nadajesz, a nie właściciel. To zależy od interpretacji prawa, ale linią obrony w takiej sytuacji może być fakt, że np. właściciel nie chciał udzielić informacji o posiadaniu praw do odtwarzania muzyki. To jest dość śliski temat.

Jednak na pewno możesz odpowiadać za to, że nadajesz z nielegalnych nośników. Co prawda faktem jest, że zanim przyjdą do Ciebie, siłą rzeczy muszą dotrzeć najpierw do właściciela (bo to na serwerze zapisane jest kto kiedy grał).

Ad.2
Dnia i godziny nie znasz. Są udokumentowane przypadki (znam osobiście jeden), gdzie radio miało 10 słuchaczy. Chłopak dostał zawiasy.

Jeżeli masz 17 lat odpowiadasz już jako dorosły. Jeżeli 13 - 17 to w świetle prawa jesteś nieletnim i sankcje są odpowiednio niskie. Kurator, grzywna, prace społeczne, do poprawczaka raczej za to nie trafisz :)

Ad.3
Aby nadawać w pełni legalnie stacja musi posiadać podpisaną umowę z ZAiKS, ZPAV, Stoart i SAWP. O szczegóły odsyłam do naszego artykułu: http://www.4stream.pl/poradniki/38-radio-internetowe-a-licencja-i-prawa-autorskie.html

I pamiętaj! Posiadanie zezwoleń na publiczne odtwarzanie nie załatwia sprawy legalnych nagrań! Stacja podpisując umowę z którymś ze stowarzyszeń akceptuje punkt, w którym zobowiązana jest do posiadania legalnych nośników.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2013, 19:05:20 wysłana przez karol »

Kun

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Styczeń 2013, 19:08:03 »
Super wielkie dzięki za odpowiedź. Mam 17 lat czyli obowiązywała mnie kara grzywny 4000 zł oraz 2 lata zawiasów ? A co do AD. 1 ciekawe ,czy jest na to jakaś reguła ..

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Styczeń 2013, 19:22:20 »
Nie pamiętam co dokładnie Ci grozi, ale jest to zapisane w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest to ogólnodostępny w internecie tekst, jak chcesz go przeczytać to tylko zwróć uwagę na datę, aby być aktualnym :)

Reguły nie ma. Wszystko zależy od interpretacji prawa, prokuratora, sędziego, przesłuchującego policjanta, itd.

aggankx

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Styczeń 2014, 10:38:32 »
wiem, że trochę odkopuję, ale to najnowszy temat w tym dziale, a chciałem napisać że jak pisałem do zaiksu w sprawie licencji... to mnie olali. Od dwóch lat czekam na odpowiedź. Jakby chcieli mi coś zrobić to mogę udowodnić że się kontaktowałem i nie chcieli udzielić mi elementarnych informacji :)

XANT3R

  • Radiowiec
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Styczeń 2014, 15:24:20 »
wiem, że trochę odkopuję, ale to najnowszy temat w tym dziale, a chciałem napisać że jak pisałem do zaiksu w sprawie licencji... to mnie olali. Od dwóch lat czekam na odpowiedź. Jakby chcieli mi coś zrobić to mogę udowodnić że się kontaktowałem i nie chcieli udzielić mi elementarnych informacji :)

Zaiksu nie interesują małe radyjka ;)

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Kilka pytań odnośnie licencji (Zaiks itd..)
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Styczeń 2014, 15:26:05 »
ZAiKS interesują wszystkie radyjka. Nie wprowadzaj ludzi w błąd, chyba że gwarantujesz wzięcie za nich odpowiedzialności.