18 Kwiecień 2024, 16:35:22

Autor Wątek: Oplaty za utwory  (Przeczytany 8314 razy)

Karmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Status GG
    • Futbol FM
Oplaty za utwory
« dnia: 21 Wrzesień 2013, 00:48:21 »
Witam
Mam pare pytan odnosnie puszczanych utworow w radiu.
(1) czy utwór który nie jest na cc na pewno jest na zaiks?
(2) czy jesli puszczam utwory tylko na cc lub takie, ktorym już prawa autorskie wygasly, mogę pobierać dochody z reklam na stronie radia lub w radiu?
Pozdrawiam

uwoa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Wrzesień 2013, 14:03:07 »
Podpinam się pod pytanie gdyż mam identyczny problem.

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Wrzesień 2013, 15:05:10 »
Wszystkie utwory w Polsce są chronione domyślnie przez prawo. To znaczy, że jeżeli Pan Franek idąc ulicą sobie śpiewa coś, co właśnie wymyślił czekając na autobus - jest to jego piosenka i należą mu się z tego tytułu pieniądze jeżeli ktoś inny idąc obok również zacznie to śpiewać.

Krócej: każdy utwór jest chroniony przez prawo. ZAiKS i inni przechowują raporty przez 5 lat. Jeżeli Pan Franek się do nich zgłosi w tym czasie, dostanie należne pieniądze z ostatnich 5 lat. Nawet jeżeli wcześniej nie rejestrował się w ZAiKSie.

Jeżeli więc nie ma pewności, czy to jest na pewno utwór wydany na licencji Creative Commons, to warto wstrzymać się z jego odtworzeniem, ponieważ może to nam przynieść problemy. Utwory wydane na licencji CC w większości posiadają stosowne oznaczenie w tagach ID.

Warto też wiedzieć w razie kontroli, z jakiego miejsca zostały pobrane, aby łatwo udowodnić fakt, że są one zgodne z taką licencją.

Jeśli chodzi o zarabianie na utworach CC, to określa to typ licencji - takie pliki najczęściej są oznaczone zdaniem: Darmowe na wykorzystanie komercyjne - Free for commercial use.

Autor powinien to określić podczas publikowania utworu. Jeżeli utwór jest oznaczony takim obrazkiem, to masz 100% pewności, że NIE MOŻNA go wykorzystać do zarabiania:

Karmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Status GG
    • Futbol FM
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Wrzesień 2013, 15:09:52 »
Dobrze, ale jeśli ja puszczam go w radiu, a zarabiam za reklamy, to to też jest zarabianie na tym utworze? I druga sprawa. Np. utwór Chopina mogę sobie puszczać bez żadnych konsekwencji?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Wrzesień 2013, 15:27:05 »
Tylko w teorii, bo o ile Chopin już z ZAiKSu nie może otrzymać pieniędzy, to wciąż one się należą Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej (lub jakieś innej, której masz płytę), która ten utwór odgrywa - oni podlegają już pod ZPAV (Związek Producentów Audio Video).

Ponadto do pieniędzy ma również prawo wydawca tej płyty. Z utworów Chopina możesz w pełni korzystać, jeżeli sam je wykonujesz.

Jeśli chodzi o sprawę zysków. Niby strona i radio to dwie osobne płaszczyzny, niekiedy nawet inne serwery. Ale z drugiej strony są ze sobą mocno połączone. Jest to to samo przedsięwzięcie. Tutaj sporo zależy od interpretacji przepisów i urzędniczego widzimisię.

Karmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Status GG
    • Futbol FM
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Wrzesień 2013, 18:43:22 »
A jeśli radio jest niezarejestrowane, to również trzeba mieć do tego licencje?

Karmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Status GG
    • Futbol FM
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Wrzesień 2013, 22:07:37 »
Nie mam głowy do tych licencji, postanowiłem, że będę używał CC. Ale tu znowu nie rozumiem. Przykład: http://www.jamendo.com/pl/track/1055803/american-dream

Pisze, że mogę rozpowszechniać, reklamować jeśli podam artystę itd. itp. Ale z drugiej strony jednak pisze też, " Jest potrzebna muzyka do celów komercyjnych? Kup licencje na ten utwór!"
To jak w końcu? Mogę puszczać to w radiu internetowym, czy nie mogę?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Wrzesień 2013, 22:20:23 »
Komercyjny użytek, to znaczy, że jeśli chcesz na tym utworze zarabiać, to musisz kupić licencję.

Jeśli radio nie zarabia, to jest to użytek nie komercyjny i legalnie możesz puścić ten utwór pod warunkiem, że będzie widoczny artysta i tytuł - na przykład w ERDS.

Karmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Status GG
    • Futbol FM
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Wrzesień 2013, 22:23:15 »
Ale są utwory na CC, które mogę puszczać w radiu i np. mieć reklamy na stronie?

Karmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Status GG
    • Futbol FM
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Wrzesień 2013, 22:27:37 »

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Oplaty za utwory
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Wrzesień 2013, 22:33:35 »
Możesz wykorzystać komercyjnie.