28 Marzec 2024, 11:27:35

Autor Wątek: Prawa autorskie zaiks .  (Przeczytany 8815 razy)

PatrykT

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Prawa autorskie zaiks .
« dnia: 20 Luty 2015, 18:45:05 »
Przeczytałem ten tekst  http://www.4stream.pl/poradniki/38-radio-internetowe-a-licencja-i-prawa-autorskie.html ale nie odpowiada on jasno na moje wątpliwość.

A więc po pierwsze umowy licencyjne.
Jeśli nadawać w radiu będę własne nagrania czy muszę robić jakieś opłaty.

Po drugie  jak grać i nie płacić.
Jeśli dobrze rozumie to utwory z youtube mogę pobrać i puszczać na antenie jeśli mam zgodę autora , czy i bez takiej zgody mogę?

Trzecie.
Czy zgoda na nadawanie jest potrzebna ?
na początek tyle wystarczy.

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Prawa autorskie zaiks .
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Luty 2015, 09:23:59 »
Jeśli nie jesteś stowarzyszony z żadną organizacją, to możesz nadawać swoje utwory.

Jeśli chodzi o odgrywanie utworów z youtube, to nie - nie możesz ich pobrać i puszczać. Nie pozwala na to regulamin serwisu. Do nadawania legalnego musisz posiadać nośniki muzyki - np. płytę CD, winylową, MP3 ze sklepu. Muzyka pobrana z internetu nie jest legalna. Zgoda autora nic Ci nie daje (jeśli jest stowarzyszony z ZAiKS), bo wtedy on najprawdopodobniej podpisał umowę że nie będzie rozporządzał swoimi prawami. Nie płacisz np. za muzykę opublikowaną na licencji Creative Commons, np. z Jamendo.com.

Zgoda na nadawanie w Internecie nie jest potrzebna.

siedmil

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Nagłośnienie na każdą okazję
Odp: Prawa autorskie zaiks .
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marzec 2015, 13:39:57 »
CC to obecnie bardzo popularny system. Podobnie jest z filmikami na YT, które sam tworzysz, chcesz mieć dla nich ścieżkę dźwiękową, ale jednocześnie wrzucić reklamy, to CC jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Żaden polityk nie jest tak głupi, jak naród, który go wybrał.

PatrykT

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prawa autorskie zaiks .
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sierpień 2015, 11:07:19 »

Zgoda autora nic Ci nie daje (jeśli jest stowarzyszony z ZAiKS),

Jeśli autor nie jest stowarzyszony z ZAiKS to w takiej sytuacji otrzymując zgodę od autora nadawać utwory?
O ile będą one na nośniku.
A jak wygląda sprawa osób które same nagrywają , np muzyka organowa nagrana na kamerę lub na komp?
Czy wtedy muszę nagranie dać na nośniku czy mogą mi go podesłać przez net ?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Prawa autorskie zaiks .
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sierpień 2015, 11:15:35 »
Jeżeli nie jest zrzeszony i otrzymasz zgodę - możesz nadawać. Niekoniecznie muszą być na nośniku, autor np. może sam Ci dostarczyć plik MP3. Ważne, aby o tym wiedział.

Jeśli chodzi o muzykę nagraną, masz tutaj na myśli, że ktoś gra i nagrywa siebie i później to odtwarza? Czy że Ty odtwarzasz, a on o tym nie wie? W drugim przypadku to złamanie praw autorskich.

W pierwszym przypadku również może być to złamanie prawa, jeżeli aranżujesz utwór objęty prawami autorskimi.

PatrykT

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prawa autorskie zaiks .
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sierpień 2015, 18:57:38 »
Chodzi o sytuację kiedy autor nagrywa i mi udostępnia .
Czy to również działa na zasadzie  licencji Creative Commons http://search.creativecommons.org/?q=
i co z utworami z youtube które wyszukiwane są ?
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2015, 19:51:00 wysłana przez PatrykT »

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Prawa autorskie zaiks .
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Sierpień 2015, 09:24:18 »
Jeżeli autor nagra i Ci udostępni - jest to legalne. Youtube nie jest nośnikiem legalnej muzyki.

PatrykT

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prawa autorskie zaiks .
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Marzec 2016, 18:51:54 »
Czyli jeśli dany wykonawca wyraża zgodę na nadawanie jego muzyki którą sam nagrał i sam śpiewał, nie ma złamania praw autorskich.
Jeżeli chodzi o pliki to czy mogą być pobrane z YouTube, czy muszę je otrzymać na nośniku?