Jak działa radio internetowe?

  Jak działa radio internetowe?

  Wiele się mówi na temat stacji internetowych, gro osób zakłada nawet własne nie wiedząc do końca nawet jak to działa! A szkoda - bo to naprawdę ciekawe.

  Chciałbym dzisiaj przybliżyć Wam to pojęcie oraz przedstawić najważniejsze pojęcia i zasady działania streamingu w sieci internetowej. Streamingu - bo tak właśnie fachowo określa się radia internetowe.

  Słowo radio samo w sobie oznacza coś bezprzewodowego, konkretnie przekazanego drogą radiową, czyli za pomocą fal elektromagnetycznych (np. strumień dźwiękowy), dodając do wyrażenia radio internetowe słowo internetowe otrzymujemy:coś bezprzewodowego przekazywane drogą radiową w internecie.

  Jakkolwiek wielkiego sensu to nie ma, po kilku przekształceniach dostajemy coś w rodzaju: przesyłanego drogą internetową strumienia dźwiękowego i na tym myślę możemy zakończyć dochodzenie definicji radia internetowego.

  Wiemy już czym jest radio internetowe, ale jak ono działa?

  Zgodnie z teoriami i zasadami informatycznymi cała stacja (od strony technicznej) dzieli się na trzy strony:

  • serwer - program lub komputer, który przesyła słuchaczom dostarczony mu sygnał
  • klient - osoba, która odbiera od serwera sygnał i odtwarza go słuchaczowi
  • nadawca - to również klient, ale korzystający z innego oprogramowania, przesyłający do serwera strumień, w celu jego przekazania dalej

  Jeśli chodzi o serwery to mamy wiele możliwości, świat stworzył ich tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie! Wśród wielu ostatnimi czasy najpopularniejsze są dwa:

  • ShoutCast - darmowy system do transmisji audio (również video po kilku przekształceniach), stworzony przez firmę Nullsoft
  • IceCast - również darmowy, oparty o darmowe technologie, niekomercyjne o otwartym źródle, zgodnie z licencją można na nim osobiście dokonywać wielu przekształceń. Daje ogromne moż liwości konfiguracyjne, a jedną z ciekawszych jego możliwości jest opcja nałożenia hasła na strumień.

  O co chodzi z klientami i serwerami?

  Właściwie radio internetowe opiera się o model P2P. Schematycznie wygląda to tak:

  p2p

  Serwer to nasz program wspomniany wyżej, np IceCast. Jeden z klientów, przykładowo ten z prawej, wysyła do serwera ciągle sygnał radiowy (muzykę i słowa), pozostali klienci otrzymują strumień przekazany przez serwer i zamieniają go na dźwięk - są to słuchacze!

  Jeżeli nie masz własnego serwera lub nie potrafisz skonfigurować własnej usługi na serwerze to możesz skorzystać z usług dowolnej firmy. Listę kilku z nich znajdziesz u nas na forum.

  Please publish modules in offcanvas position.