Dobry prezenter - kto to taki?

  Radio, czy zwykłe, czy internetowe, nie może istnieć bez prezenterów. Są to osoby, które pełnią rolę serca każdej radiostacji. To oni przygotowują program i audycje, które transmitowane są do słuchaczy.

  Kim jednak jest osoba, która zasługuje na to miano? Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, jednak postaram się Wam podsunąć kilka wskazówek.

  Dobry prezenter, z punktu widzenia stacji, to na pewno taki, który ma już za sobą staż w radiu internetowym. Taka osoba powinna mieć pomysł na wartościową audycję, która przyciągnie ucho słuchacza i spowoduje, że będzie chciał on posłuchać dalej.

  Istotną, choć nie najważniejszą cechą jest głos prezentera. Osoby z charakterystycznym "radiowym" głosem mają większą szansę na dotarcie do swoich odbiorców. Jednak nie chodzi tu tylko i wyłącznie o barwę głosu, ale też jego tonację, a także posługiwanie się językiem.

  Uwierzcie mi, że niefajnie słucha się piskliwego i krzykliwego prezentera, który co chwilę wydziera się na antenie, ucinając przy tym końcówki wyrazów.

  Prezenter to taki ktoś, kto prowadzi w radiu audycje. Proste, prawda? Dlaczego więc tylko garstka osób, które słyszymy w radiu nie męczy nas swoją obecnością na antenie?
  Prezenter to osoba, która prowadzi nas przez radiowy program. Samo słowo “prezenter” mówi nam, czym powinna się zajmować: przedstawianiem kolejnych punktów tego programu. Wypowiedzi prezentera to “prezentacje”, lub jak kto woli “zapowiedzi” czy też “wprowadzenia”. A zatem, prezenter to taki ktoś, kto wykonuje dwie rzeczy na raz:

  • dzieli program w prosty sposób i z równą prostotą wypowiada się na antenie (uwaga: prostota to nie to samo co prostactwo)
  • wzbudza u słuchaczy ciekawość, “zanęca” ich, tak by mieli apetyt na słuchanie ciągu dalszego audycji

  Pewnie jeszcze się nie domyśliłeś, ale tu właśnie jest miejsce na kreatywność!

  Typowa praca prezentera sprowadza się do:

  • przedstawiania głównego tematu lub przybliżania kolejnych tematów audycji
  • budzenia u słuchaczy ciekawości – zainteresowania ich tematem
  • przeprowadzenia słuchaczy przez program i towarzyszenia im w tym czasie. Tu rola prezentera przypomina pracę przewodnika w muzeum, który nie tylko opowiada o zgromadzonych eksponatach (częściach audycji), ale też zagaduje ich, łączy pozornie nie związane ze sobą fakty, przypomina, co właśnie oglądają.
  • budowania specyficznego stylu i atmosfery programu – w czym pomoże jego osobowość

  W przypadku prezentera muzycznego (zwanego też DJ-em radiowym) osią programu będzie zazwyczaj muzyka. Toteż rolą DJ-a będzie umiejętnie poprowadzić słuchaczy poprzez prezentowane utwory. To one będą kolejnymi częściami audycji.

  Do dzieła!

  Please publish modules in offcanvas position.