15 Październik 2019, 18:01:17

Autor Wątek: Radio w gronie szkolnym  (Przeczytany 2857 razy)

marcinxdpl

  • Radiowiec
  • **
  • Wiadomości: 26
Radio w gronie szkolnym
« dnia: 25 Grudzień 2012, 14:44:33 »
Witam, mam pytanie dotyczące radia prowadzonego w gronie szkolnym.
Chciałbym zapytać się czy prowadzenie radia w szkole internetowego do którego będą mieli dostęp tylko osoby ze szkoły czyli moi znajomi oraz nauczyciele jest legalne ?
Każdy kto chce słuchać radia musi rejestrować się na stronie mojej szkoły i podać swoje dane administratorowi czyli imię, nazwisko oraz klasę chyba że jest nauczycielem to nie podaje klasy oczywiście i wtedy administrator potwierdza jego konto i może on słuchać muzyki.

Czytałem wiele artykułów na temat radiów hobbistycznych ale takie radio jak ja przedstawiłem jest całkowicie w zamkniętym kręgu osób gdzie wszyscy się znają i nikt inny nie ma do tego dostępu nawet absolwenci szkoły.

Proszę o wypowiedzenie się w temacie.

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1784
Odp: Radio w gronie szkolnym
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Grudzień 2012, 18:50:49 »
To jest ciężkie pytanie, wiele zależy od interpretacji przepisów.

Ustawa mówi ogólnie o ochronie praw autorskich, nieważne czy to wykorzystanie komercyjne, czy nie komercyjne. Czyli czy jest z tego dochód czy też nie ma.

Ustawa też dopuszcza bezpłatne użytkowanie w wąskiej grupie znajomych, ale czy 300 uczniów pod to podchodzi? Nie sądzę.

Ale jest jeszcze zapis:
Cytuj
Art. 28.
[Wykorzystywanie utworów w bibliotece, archiwum, szkole]

Biblioteki, archiwa i szkoły mogą:
1) udostępniać nieodpłatnie, w zakresie swoich zadań statutowych, egzemplarze utworów rozpowszechnionych;

2) sporządzać lub zlecać sporządzanie egzemplarzy rozpowszechnionych utworów w celu uzupełnienia, zachowania lub ochrony własnych zbiorów;

3) udostępniać zbiory dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (terminali) znajdujących się na terenie tych jednostek.
Pytanie czy prowadzenie radia internetowego jest opisane w ramach statutu, podchodzi pod działalność edukacyjną? Dość śliski temat, tu raczej przyda się konsultacja prawnika, który siedzi w tym dłużej.
« Ostatnia zmiana: 25 Grudzień 2012, 18:52:25 wysłana przez karol »