30 Kwiecień 2024, 07:44:45

Autor Wątek: Legalność internetowych stacji radiowych  (Przeczytany 6711 razy)

Malcus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Legalność internetowych stacji radiowych
« dnia: 09 Luty 2011, 22:00:24 »
Witam,

Mam pytanie, czy taka stacja jak moja, która gra muzykę undergroundową (Techno, Minimal, Deep itp.) musi opłacać jakąkolwiek w/w organizację ? Bo wydaje mi się to bez sensu, gdyż w moim radiu nie są grane żadne kawałki, artystów, których wspomniane organizacje wspierają. Po za tym w moim radiu nie gramy pojedynczych kawałków tylko same mixy (60 minutowe sety djskie).

Po za tym mam jeszcze jedno pytanie... dostałem takiego maila:


Cytuj
Szanowni Państwo,
W Państwa stacji internetowej    http://www.minimal-radio.com      emitowane
są utwory podlegające ochronie przez prawa autorskie i prawa pokrewne.
Publiczne odtwarzanie utworów za pośrednictwem internetu wymaga
odprowadzenia opłat licencyjnych do instytucji chroniących prawa autorskie w
Polsce.
W celu weryfikacji legalnej emisji w Państwa stacji prosimy o
podanie numerów stosownych umów zawartych między Państwa stacją a ZAiKS,
ZPAV i STOART/SAWP.
Jeżeli nie posiadają Państwo stosownych umów  wzywamy do
natychmiastowego zaprzestania emisji sygnału w przeciwnym razie zostanie
wszczęte przeciwko Państwu postępowanie prokuratorskie.


Dodam, że e-mail przyszedł z poczty gmail.com od niejakiego pana Adama Izyckiego

Czy mam się tym przejmować?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Luty 2011, 06:25:06 »
Czy musisz płacić prawa autorskie? Zmartwię Cię odpowiedzią, ale tak. Jednak nie jest tak źle, bo obowiązują Cię tylko dwa stowarzyszenia, a nie cztery - ZAiKS i ZPAV, ponieważ prowadzą oni taką politykę, że reprezentują, również twórców, którzy nie są zrzeszeni ze stowarzyszeniem ale przez pięć lat mogą przyjść po swoje.

Pozostałe stowarzyszenia reprezentują tylko artystów zrzeszonych, z którymi mają podpisane umowy, także tutaj problemu nie ma, chociaż dla pewności poprosiłbym w SAWPie i STOArcie o listę zrzeszonych i upewnił się, czy na pewno nie ma tam kogoś, czyje utwory gracie.

Jeśli chodzi o ten e-mail - olej go, po prostu nieuczciwa konkurencja robi sobie z Ciebie jaja. Abstrahując od tego, że żadne poważne stowarzyszenie raczej nie będzie kontaktować się z Tobą w takiej sprawie drogą mailową, to jak już by to nastąpiło, to zapewne z adresu w domenie stowarzyszenia (zaiks.pl / zaiks.org.pl), a nie gmail.com, gdzie każdy może założyć sobie konto.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2011, 06:29:41 wysłana przez karol »

Malcus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Luty 2011, 06:49:10 »
Dziękuje za odpowiedź.

Jednak nie jest tak źle, bo obowiązują Cię tylko dwa stowarzyszenia, a nie cztery - ZAiKS i ZPAV, ponieważ prowadzą oni taką politykę, że reprezentują, również twórców, którzy nie są zrzeszeni ze stowarzyszeniem ale przez pięć lat mogą przyjść po swoje.

W jakim sensie przez pięć lat? Chodzi ci o to, że jak nie płacisz to oni cię cały czas kontrolują i przez pięć lat mogą się upomnieć o to? Dobrze rozumiem?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Luty 2011, 07:37:10 »
Mialem na myśli wewnętrze działanie stowarzyszenia. To nie dotyczy się Ciebie. Posiadając umowę ze stowarzyszeniem jesteś zobowiązany przesyłać raporty, zawierające informacje o odtwarzanych piosenkach. Dzięki temu, jeżeli zgłosi się jakiś autor niezrzeszony, otrzyma on pieniądze za wszystkie odtworzenia z okresu 5 lat.

Malcus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty 2011, 08:41:55 »
aha, no to ok, tylko nadal mnie dziwi jedno... grając w moim radiu tylko i wyłącznie sety poszczególnych dji, nie znam tak naprawdę każdego kawałka, którego zagrali. W efekcie nie powinienem płacić za te kawałki, bo to każdy dj powinien mieć koncesje na granie danych kawałków publicznie, o ile się nie mylę i powinien posiadać legalne utwory. Tak więc emitując set danego dja nie powinienem płacić drugi raz tym organizacjom za to za co im już zapłacono.

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Luty 2011, 09:19:27 »
Niestety, prawa nie zmienisz. Takie regulacje obowiązują na całym świecie. Artyści płacą, za to, by ich utwory były chronione, Ty płacisz, by móc je odtwarzać.

Moja przygoda z ZAiKS'em wyglądała tak, że również odtwarzałem utwory, które były publikowane tylko w internecie, mimo to, musiałem wypełniać raporty i czasami było to makabryczne, żeby dojść do danych autora. To, że masz set, nie zmienia faktu, że składa się on z pojedynczych utworów.

Niestety, działalność medialna nie należy do łatwych, zwłaszcza, jeżeli chodzi o robotę papierkową.

DJ, którego set posiadasz również potrzebuje licencje, może nawet ją posiada, ale nie posiadasz jej Ty, dlatego również musisz podpisać umowę ze stowarzyszeniem. Rzec by się chciało, że branża multimedialna rządzi się własnymi prawami.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2011, 09:21:17 wysłana przez karol »

djbobslaw

  • Gość
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Luty 2012, 12:01:08 »
płaci się coś za podpisanie umowy z ZAiKS?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Luty 2012, 12:06:01 »
Za samo podpisanie nie, ale musisz potem regularnie co kwartał odprowadzać ryczałt, który zależny jest od ilości słuchaczy.

djbobslaw

  • Gość
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Luty 2012, 12:13:03 »
a kwota? jaki sie to oblicza?

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Luty 2012, 12:14:13 »
Myślę, że ten artykuł odpowie na Twoje pytania. Co prawda jest trochę długi, ale za to porządnie wyczerpuje temat: http://www.4stream.pl/portal/poradniki/38-radio-internetowe-a-licencja.html

djbobslaw

  • Gość
Odp: Legalność internetowych stacji radiowych
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Luty 2012, 12:20:45 »
ok dzięki za informacje. Pozdro