25 Wrzesień 2023, 08:05:53

Autor Wątek: "Dj" przed nickiem i kilka innych pytań  (Przeczytany 4226 razy)

Stogram

  • Gość
"Dj" przed nickiem i kilka innych pytań
« dnia: 22 Luty 2013, 12:35:18 »
Witam
Chciałbym się dowiedzieć na temat "Dj" przed nickiem. Słyszałem, że podobno chodzą goście po radiach i na czacie i piszą do tych gości co mają właśnie w nazwie Dj +nick żeby usunęli to, bo inaczej jakąś karę będą płacić. Czy jest to prawda? Można prosić o jakieś linki to jakiś artykułów o tym?
Kolejna sprawa. Jeżeli ktoś posiada darmowe radio internetowe i nie czerpie żadnych korzyści majątkowych i radio ma licencje Zaiks, Spav, Stoart (chyba dobrze je napisałem) to może się ktoś doczepić ?? Bardzo proszę o wypowiedzenie się na te tematy.
Dziękuję

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: "Dj" przed nickiem i kilka innych pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Luty 2013, 12:41:19 »
Dj przed nickiem nic nie świadczy. Równie dobrze to mogą być inicjały. Ponadto konstytucja nikomu nie zabrania / nie nakazuje używać konkretnego pseudonimu.

To czy nazywasz się marek czy dj marek, czy marek marek, czy marek15 zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i nikomu nic do gadania. W Polsce obowiązuje prawo do wolności słowa. Nie powinieneś natomiast używać pseudonimu jednoznacznie kogoś identyfikującego, przykładowo DJ Tiesto.

Jeśli chodzi o umowy z OZZ (Zaiks, Zpav, Sawp, Stoart) to nie ma co się obawiać. Jeśli są, wszystko jest ok. Natomiast musisz pamiętać, że jako prezenter jesteś zobowiązany do nadawania z legalnie nabytych nośników! Czyli np. płyt, kaset czy nagrań mp3 zakupionych w sklepie internetowym.

Stogram

  • Gość
Odp: "Dj" przed nickiem i kilka innych pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Luty 2013, 14:32:59 »
No to teraz mi wszystko wyjaśniłeś...
A jak np. jak gram sobie audycje w radiu to mogę sobie dać np. Dj Stogram ?? I napiszę, że np. nie posiadam licencji dj...

Karol

  • Administrator
  • Mistrz radiofonii
  • *****
  • Wiadomości: 1785
Odp: "Dj" przed nickiem i kilka innych pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Luty 2013, 16:10:15 »
Możesz.

Licencja DJ nic do tego nie ma. Licencja DJ pozwala Ci na zgranie oryginalnej płyty na komputer w postaci MP3 i granie z tej MP3 w radiu. Jeśli nie masz takowej licencji to musisz wkładać CD Rom do komputera i grać z niego. To samo tyczy się imprez.

Ogólnie rzecz biorąc licencja DJ pozwala na zwielokrotnianie legalnych nagrań, natomiast od tej licencji nie zależy to jak się nazywasz.

Nawet nie będąc DJem możesz nazywać się DJem, ot wolność słowa.